Opis
Finančna uprava Republike Slovenije na podlagi tretje točke prvega odstavka 13. člena Zakona o davčnem postopku – ZDavP-2 z opominom obvešča zavezance za davek o stanju njihovih neplačanih zapadlih davčnih obveznostih. V opominu so zajete obveznosti, ki so zapadle v plačilo najmanj 8 dni pred izdajo opomina z zamudnimi obrestmi, ki so izračunane do vključno datuma izdaje opomina. V opominu so upoštevana vsa plačila, ki so bila knjižena do dneva izdaje opomina in so imela določeno pravilno referenco za plačilo (referenca prejemnika).
Izdaja opomina za davčni organ ni obvezujoča, temveč gre za seznanitev zavezanca za davek o njegovih neplačanih obveznostih, za ureditev morebitnih nepravilnih knjigovodskih stanj in hkrati opozorilo, da plača zapadle obveznosti in se na ta način izogne davčni izvršbi in stroškom, ki so povezani s tem. V kolikor zavezanec za davek obveznosti medtem plača, je opomin brezpredmeten.
Za večjo obveščenost zavezancev za davek o stanju njihovih terjatev in obveznosti je uporabnikom eDavkov na voljo tudi storitev knjigovodska kartica - eKartica, s katero lahko vsak zavezanec za davek sproti preverja stanje odprtih terjatev in obveznosti. eKarticaO omogoča tudi izračun zamudnih obresti, pripravo plačilnega naloga in izvedbo spletnega plačila.
Zavezancem za davek, ki so uporabniki eDavkov in so vključeni v storitev elektronskega vročanja eVročanje, vročamo opomine preko eDavkov. Fizičnim osebam, ki še niso uporabniki eDavkov, priporočamo, da to postanejo. Zavezancem za davek je na voljo tudi mobilna aplikacija eDavki.
Finančna uprava Republike Slovenije pred začetkom davčne izvršbe dolžnikom pošilja tudi opomine za plačilo drugih denarnih nedavčnih obveznosti, za izterjavo katerih je pristojen davčni organ. V opominu so zajete neplačane obveznosti po posameznem predlogu za izvršbo, prejetem s strani predlagatelja. V kolikor gre za obrestovane obveznosti so v opominu obračunane tudi zamudne obresti do vključno datuma izdaje opomina. V teh primerih je treba pri plačilu skupnemu znesku na opominu prišteti tudi nadaljnje zamudne obresti od datuma izdaje opomina do datuma plačila (Informativni izračun obresti).
Z izdajo opomina se dolžniku omogoči, da zapadlo nedavčno obveznost prostovoljno plača in se s tem izogne stroškom davčne izvršbe oziroma dokaže, da je svojo obveznost že plačal predlagatelju oziroma je-le ta ugasnila.
Opomini za druge denarne nedavčne obveznosti se ne pošiljajo preko eDavkov, temveč po pošti, z navadno vročitvijo. Opominu je v tem primeru priložen tudi univerzalni plačilni nalog.
Zakonodaja
Slovenska zakonodaja
Zakoni
- Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2)
- Zakon o javnih financah (ZJF)
- Zakon o plačilnih storitvah in sistemih (ZPlaSS)
- Zakon o plačilnem prometu (ZPlaP)
- Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP)
Pravilniki
- Pravilnik o izvajanju Zakona o davčnem postopku
- Pravilnik o podračunih ter načinu plačevanja obveznih dajatev in drugih javnofinančnih prihodkov
- Pravilnik o načinu plačevanja, razporejanja in sporočanja podatkov obveznih dajatev in drugih javnofinančnih prihodkov
- Pravilnik o načinu ravnanja ponudnikov plačilnih storitev v zvezi z izvrševanjem sklepov o izvršbi oziroma zavarovanju, ki jih izdajo davčni organi