KAZALO STRANI | ABARVNA SHEMA | Aa IZBIRA PISAVE |
A+VELIKOST PISAVE | ZNAKOVNI JEZIK |
PREBIVALCI
fizične osebe
PODJETJA
fizične osebe z dejavnostjo in pravne osebe
FURS napoveduje nadzore pravilnosti obračunavanja DDV v dejavnosti spletne trgovine v povezavi s stalnimi poslovnimi enotami v Sloveniji.
Ugotovljenih je bilo več primerov, v katerih so družbe s sedežem v tujini poslovale preko stalnih poslovnih enot, ki v Sloveniji niso bile registrirane, pri tem pa ni bilo obračunanih in plačanih ustreznih dajatev. Eden od zaznanih načinov poslovanja je, da zavezanec s tujo identifikacijsko številko za DDV preko spletnih strani oglašuje in prodaja različne izdelke, pri tem pa ima v Sloveniji stalno poslovno enoto, za katero se tu opravljajo različne storitve, kot npr. priprava paketov in pakiranje, skladiščenje izdelkov pred pakiranjem, oddaja paketov kurirskim službam v imenu naročnika, administracija, sprejemanje vrnjenih paketov, komunikacija s strankami in podobno.
Kaj je stalna poslovna enota?
V zvezi z obstojem stalnih poslovnih enot v Sloveniji podjetij, ki imajo sedež v tujini, želimo opozoriti, da so izvajalci storitev kot npr. kurirske službe, dolžni presoditi, ali ima naročnik teh storitev stalno poslovno enoto v Sloveniji oz. ali storitve uporablja stalna poslovna enota v Sloveniji in v tem primeru obračunati DDV. Stalna poslovna enota prejemnika storitev je opredeljena kot vsaka enota z dovolj stalnimi in ustrezno strukturiranimi človeškimi in tehničnimi viri, da lahko prejme in uporabi storitve, ki so opravljene za lastne potrebe navedene poslovne enote. Več informacij v zvezi z določitvijo obstoja stalne poslovne enote in posledično plačnika DDV od opravljene storitve je objavljenih na povezavi: Stalna poslovna enota za namene obdavčitve DDV.
Poostren nadzor
Finančna uprava RS bo v drugi polovici leta 2019 poostrila nadzor na področju ugotavljanja stalnih poslovnih enot v Sloveniji, prav tako pa tudi v okviru postopkov odmere DDV pri kurirskih in drugih službah v Sloveniji, ki opravljajo storitve tem zavezancem.
Kaj lahko zavezanci storijo?
Zavezanci, ki opravljajo poštno in kurirsko dejavnost in niso pravilno obračunavali DDV, lahko obračune DDV iz preteklih obdobij popravljajo v skladu 88.b členom ZDDV-1, ki določa, da lahko davčni zavezanec, ki ugotovi napako pri obračunu DDV najpozneje do začetka davčnega inšpekcijskega nadzora oziroma do vročitve odmerne odločbe oziroma do začetka postopka o prekršku oziroma kazenskega postopka vključi popravke napak iz preteklih davčnih obdobij v tekoči obračun DDV. Več informacij glede popravljanja napak iz preteklih obdobij v tekočem obračunu je dostopnih na naslednji povezavi.
Če davčni zavezanec sam popravi nepravilno obračunani DDV po 88.b členu ZDDV-1, se na podlagi 141.a člena istega zakona razbremeni odgovornosti za prekršek.
Ena izmed temeljnih nalog Finančne uprave Republike Slovenije (v nadaljevanju: FURS) je opravljanje finančnega nadzora. Finančni nadzor je izvajanje splošnih in posameznih ukrepov finančne uprave zaradi nadzora nad zakonitostjo, pravilnostjo in pravočasnostjo izvajanja predpisov, za nadzor nad izvajanjem katerih je pristojna finančna uprava.
Na podlagi finančnega nadzora FURS opravlja tudi naloge prekrškovnega organa, v okviru katerih obravnava prekrške z davčnega, carinskega ter drugih področij, kjer je s predpisi, ki le-ta urejajo, opredeljena kot prekrškovni organ. V primerih zaznave znakov kaznivega dejanja pa je FURS dolžna te informacije posredovati na državno tožilstvo v obliki kazenske ovadbe.