Carinska vrednost blaga
Novice
Opis področja
Opis

Carinska vrednost je vrednost, ki se uporablja za izračun uvoznih dajatev. Carinska vrednost se največkrat izračuna na podlagi transakcijske vrednosti in zajema vrednost uvoženega blaga (vrednost, ki jo kupec plača ali jo bo plačal prodajalcu), stroške ki so nastali do meje Unije, kot na primer stroški prevoza, embaliranja, zavarovanja in licenčnine če predstavljajo pogoj za prodajo blaga. V primeru, da carinske vrednosti ni možno določiti na podlagi transakcijske vrednosti se izračuna na podlagi ostalih metod vrednotenja.
Kadar ob sprostitvi blaga v prosti promet znesek, ki ga je treba prišteti ali odšteti od dejanske plačane ali plačljive cene ni znan, mora deklarant vložiti poenostavljeno carinsko deklaracijo na podlagi nepopolnih podatkov tj. na podlagi informacij, ki jih ima na voljo pri sprostitvi blaga v prost promet.
V praksi se pri prijavi zneskov za izračun carinske vrednosti blaga na podlagi poenostavljene deklaracije, pogosto pojavijo primeri, kot so veliko število proizvodov sproščenih v prost promet v okviru ene uvozne deklaracije, posledično dolgo obdobje za dostavo končnih podatkov, veliko sprememb na posamezno carinsko deklaracijo, nesorazmerno visoki stroški ipd.
Da bi se izognili takšnim situacijam CZU določa na podlagi dovoljenja poenostavljenega določanja zneskov pri izračunu carinske vrednosti blaga (v nadaljevanju CVA) možnost poenostavljenega določanja zneskov v primerih, ko nekaterih zneskov, ki jih je potrebno vključiti ali izključiti iz dejansko plačane oz. plačljive cene ni mogoče določiti ob nastanku carinskega dolga.
Gospodarski subjekt, ki izpolnjuje predpisane pogoje, lahko pridobi CVA. Pristojni urad za izdajo CVA je Finančni urad Celje. Zahtevek se vloži preko evropskega sistema carinskih odločb (CDS) portala za gospodarske subjekte (TP). Navodilo za prijavo v portal je na voljo na povezavi navodila za prijavo v evropski sistem carinskih odločb - CDS.
Pogoji in postopek pridobitve CVA je podrobneje opisan v Navodilu o izdaji dovoljenja poenostavljenega določanja zneskov pri izračunu carinske vrednosti blaga.
Stališče Odbora za carinski zakonik – Oddelka za carinsko vrednotenje je opisano v Smernicah za poenostavljeno določanje zneskov pri izračunu carinske vrednosti blaga.
Podrobnejši opisi
- Tečajna lista (TL) za preračun carinske vrednosti:
- Carinska vrednost blaga
- Tečajne liste
- Uvoz sadja in zelenjave
Navodila in pojasnila
Navodila
Zakonodaja
Zakonodaja Evropske unije
Uredbe
- Uredba (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta, z dne 9. oktobra 2013 o carinskem zakoniku Unije,
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2015/2447, z dne 24. novembra 2015 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje nekaterih določbe Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o carinskem zakoniku Unije,
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2015/2446, z dne 28. julija 2015 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o podrobnih pravilih v zvezi z nekaterimi določbami carinskega zakonika Unije,
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2016/341, z dne 17. decembra 2015 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s prehodnimi določbami za nekatere določbe carinskega zakonika Unije, kadar zadevni elektronski sistemi še ne delujejo, in o spremembi Delegirane uredbe (EU) 2015/2446,
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/891 z dne 13. marca 2017 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s sektorjema sadja in zelenjave ter predelanega sadja in zelenjave, dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s kaznimi, ki se uporabijo v teh sektorjih, in spremembi Izvedbene uredbe Komisije (EU) št. 543/2011